Tilbage til nyhedsoverblik Forvaltningsret

Planklagenævnet afviser klage over dispensation til bebygget areal pga. overskreden klagefrist

Planklagenævnet afviser en klage over Aarhus Kommunes dispensation til overskridelse af bebygget areal ved opførelse af enfamiliehus og carport, fordi klagen er indgivet efter udløbet af 4-ugers klagefrist.

Forvaltningsret

Planklagenævnet afviser en klage over Aarhus Kommunes dispensation til overskridelse af bebygget areal ved opførelse af enfamiliehus og carport, fordi klagen er indgivet efter udløbet af 4-ugers klagefrist.

Dokumentet handler om en nabo-/naboklage over Aarhus Kommunes dispensation fra byplanvedtægt, som gav tilladelse til at overskride det bebyggede areal i forbindelse med opførelse af et enfamiliehus og en carport på en ejendom i Aarhus V.

Aarhus Kommune meddelte dispensation i juni 2024 som led i en byggetilladelse. Klageren gjorde gældende, at kommunen ikke havde gennemført partshøring eller naboorientering, hvilket efter klagerens opfattelse udgjorde en væsentlig retlig mangel.

Planklagenævnet behandler imidlertid ikke klagen i realiteten. Nævnet afviser klagen, fordi klagefristen er overskredet:

- Klagefristen er normalt 4 uger efter, at afgørelsen er meddelt. For en part begynder fristen ikke at løbe før, afgørelsen er modtaget og der er givet korrekt klagevejledning.

- Nævnet vurderer først, om klageren havde partstatus i sagen. Nævnet finder, at klageren ikke er part, fordi byggeriet kun giver begrænsede indbliksgener (ét vindue, af begrænset størrelse) og ikke kan antages at medføre væsentlige skygge-/skyggegener som følge af højde og placering.

- Da klageren ikke er part, var kommunen ikke forpligtet til at sende afgørelsen til klageren med individuel klagevejledning. Fristen beregnes derfor fra det tidspunkt, hvor klageren fik kendskab til afgørelsen.

- Klageren modtog fuld aktindsigt den 6. februar 2026, og dermed senest på dette tidspunkt havde klageren kendskab til afgørelsen. Nævnet lægger til grund, at klagefristen udløb den 6. marts 2026.

- Klagen blev indgivet via klageportalen den 10. juli 2026, altså for sent, og nævnet finder ikke undskyldelige omstændigheder, der kan begrunde at fristoverskridelsen på mere end 4 måneder ses bort fra.

Konsekvensen er, at Planklagenævnets afgørelse betyder, at klagen ikke realitetsbehandles, og at kommunens dispensation står ved magt i forhold til denne klage.